Jak jistě víte, emitentem korporátních dluhopisů, jejichž nákup jsme Vám po celý rok 2018 zprostředkovávali, je společnost ThomasLloyd a její dceřiné společnosti. Kam směřuje tato společnost svoje další investice?

Po Filipínách směr Indie

ThomasLloyd v říjnu úspěšně vstoupil do segmentu obnovitelných zdrojů energie také v Indii. ThomasLloyd koupil významný podíl ve společnosti Solar Arise, která je jedním z průkopníků provozu solárních elektráren v Indii a která již nyní provozuje 4 velké solární elektrárny o výkonu 130 MW.

Silní partneři a rozsáhlá expanze

Společnost ThomasLloyd v tom není sama. Za společností Solar Arise stojí také dva super silní partneři – fondy vlastněné Evropskou investiční bankou a Kotak Mahindra Bank. Díky tomuto silnému spojení jsou plány na expanzi opravdu velké. Již do konce roku 2019 mají být spuštěny další elektrárny o celkovém výkonu 250 MW. Dalším cílem je potom dosáhnout celkového výkonu 1 500 MW, což si vyžádá investiční náklady ve výši téměř jedné miliardy EUR.

Kdo je Evropská investiční banka?

EIB je bankou, která patří členským států EU a zastupuje jejich zájmy. Je největším světovým emitentem dluhopisů a poskytovatelem úvěrů a globálně také rozděluje většinu prostředků určených na financování opatření zmírňujících změny klimatu včetně obnovitelných zdrojů energie.

 

Kdo je Kotak Mahindra Bank?

Kotak Mahindra BankJe druhou největší indickou privátní bankou, má 1 300 poboček a 33 000 zaměstnanců. Její obrat za rok 2017 činil zhruba 2,6 mld. EUR a čistý zisk 426 mil. EUR.

Hlad po elektřině

V Indii je po elektrické energii velká poptávka a odbyt pro solární elektrárny je tak zajištěn. Odběrateli jsou většinou státní dodavatelé energií a provozovatelé sítí, s nimiž jsou uzavírány dlouhodobé smlouvy. Tyto smlouvy na odběr elektrické energie garantují až na 25 let její vykupované množství i její cenu.

Více o projektech společnosti Solar Arise včetně přehledu jednotlivých solárních elektráren můžete najít v informačním materiálu společnosti ThomasLloyd (PDF verze ke stažení zde).

Jak velká je vlastně Indie a její trh?

„Každý pátý člověk na planetě Zemi je Ind a každý Ind potřebuje elektřinu.“ – to je základní motto společnosti ThomasLloyd při představování tohoto svého investičního regionu.

1,3 mld. indických obyvatel (druhý nejlidnatější stát po Číně) je skoro 13x více než 104 milionů obyvatel Filipín, do nichž investuje ThomasLloyd také. 10,5 miliónu obyvatel České republiky s tímto počtem ani nemá smysl srovnávat. Dalších 300 miliónů obyvatel má navíc v Indii přibýt v příštích deseti letech. Ještě rychleji než počet obyvatel roste ekonomika. Indie má již letos přerůst hospodářství Francie a Velké Británie a kolem roku 2032 se má stát třetí největší světovou velmocí. 

Již brzy bude Indie potřebovat 3x více elektrické energie než doposud. S touto potřebou počítají nejen soukromé společnosti, jakou je ThomasLloyd a jejich Solar Arise, ale také indická vláda, která jen ve fiskálním roce 2018/2019 hodlá do infrastruktury (kam mimo jiné patří také elektrárny) investovat 75 mld. EUR.

Ještě více o Indii, jejích možnostech a potřebách můžete zjistit v přehledné brožurce ThomasLloyd (PDF Indie ke stažení zde).

Jak se Vám investice ThomasLloyd líbí?

Již jen do konce roku 2018 máte možnost podílet se na investičních projektech firmy ThomasLloyd nákupem aktuální emise dluhopisů. Ve zkratce připomínáme jejich parametry: splatnost 3 až 10 let, výnosový úrok 7 % p.a. před zdaněním, kvartální výplata úroků a minimální investovaná částka 50 000 Kč. Více o parametrech a rizicích najdete na úvodní straně našeho webu.

Zaujal vás článek? Podělte se...