Většina stavebních spořitelen letos (některé již dříve) rapidně snížila úrokové sazby, kterými jsou úročeny naspořené peníze jejich klientů. Týká se vás to také?

Jak „atraktivní spoření“ ale je stavební spoření?

Velké množství klientů stavebních spořitelen má uzavřeno stavební spoření nikoliv kvůli spoření na bydlení a následnému výhodnému úvěru, ale primárně ho používají jako atraktivní formu spoření. U tohoto spoření získávají kromě úroků také státní podporu a po uplynutí stanovené lhůty (6 let) si peníze neúčelově vyberou.

Úroky ze stavebního spoření jsou zdaňovány 15 % daní z příjmu, stejně jako úroky na běžném nebo spořícím účtu. Ani před snížením sazeb a zavedením zdanění nebylo stavebko žádný výnosový trhák. Nyní je tempo zhodnocení vašich peněz na stavebku doslova hlemýždí.

Co tedy s tím?

Pokud takto spoříte již déle než 6 let, není nic jednoduššího než stavební spoření zrušit a vybrat si veškeré naspořené peníze včetně úroků a státní podpory. To vše se již nijak dále nedaní ani vám za výběr nehrozí sankce ze strany stavební spořitelny. Vybrané peníze potom můžete jednorázově uložit výhodněji jinam, kde získáte zajímavější úrok.

Kam s naspořenými penězi?

Ať už jsou vámi vybrané úspory ze stavebního spoření v řádech desítek nebo stovek tisíců, je škoda nechat je ležet ladem někde s minimálním nebo žádným úrokem. Pokud si můžete dovolit vybrané úspory uložit minimálně na další 3 roky, přečtěte si zde, jak můžete získat pěkné zhodnocení 7 % ročně (před zdaněním, po zdanění 5,95 %).

Nejedná se sice o klasický spořící produkt, jde o investici, ale tato investice formou nákupu dluhopisů má pevný roční výnos. Tyto úroky jsou vám navíc vypláceny pravidelně každé 3 měsíce. Více o vlastnostech této investice, včetně popisu možných rizik s ní spojených, naleznete na domovské stránce InvesticeProVsechny.cz.

Chcete dále pravidelně spořit?

A pokud chcete i nadále pravidelně měsíčně spořit, můžete po jednorázovém investování vybrané sumy založit nové stavební spoření, kde budete opět čerpat státní podporu a kam můžete například ukládat úroky získané nákupem dluhopisů. Nebo můžete zvolit pravidelné investování formou podílových fondů, záleží na délce vašeho investičního horizontu, ochotě riskovat a požadovaném výnosu.

Zřízení nového stavebního spoření je sice spojeno se vstupním poplatkem 1 % cílové částky, ale během roku se objevují marketingové akce stavebních spořitelen, které tyto poplatky snižují nebo například u smluv stavebního spoření pro děti zcela odpouštějí.

Nejlepší je vždy se poradit s odborníkem, který není pouze zaměstnancem jedné finanční instituce, která bude vždy prosazovat pouze produkty ze svojí nabídky. Dohodněte si schůzku s našimi odborníky.

Zaujal vás článek? Podělte se...